
- 19/05/2023 |
- Sve
Učenici OŠ „Petar Zrinski“ Šenkovec – nosioci narodne baštine
Neposredno prije proljetnih praznika, učenici sedmih i osmih razreda sa svojim su učiteljicama hrvatskoga jezika u sklopu školskoga projekta „Zakaj baš kaj?“ posjetili Muzej Međimurja Čakovec.
Cilj projekta je osvijestiti značaj i potaknuti njegovanje međimurske usmene baštine te sudjelovati u njezinu očuvanju učenjem na terenu, akcijskim istraživanjem, povezivanjem područja usmene narodne književnosti, građanskoga odgoja i održivoga razvoja.
Jedan od bitnijih dijelova projekta jest posjet Muzeju, točnije njegovom nematerijalnom dijelu – Riznici.
U uvodnom dijelu dr.sc. Ines Virč, dijalektologinja, učenicima je kratko predstavila pojam nematerijalne kulture, navodeći pritom međimursku popevku, folklor, govore, igre, predaje, obrede i običaje. Posebice je istakla ljudska znanja tradicionalnih umijeća i obrta kao bitan faktor prenošenja i čuvanja tradicije. Čipkarstvo, medičarstvo, međimurska popevka, štrigovska i kotoripska skupina govora nematerijalna su kulturna dobra upisana na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Učenici su nešto više saznali o medičarskom obrtu u Međimurju. Medičari su se u ovome kraju bavili izradom licitarskih srca još od srednjega vijeka. Ručno izrađeni kolačići u raznim su se oblicima oblikovali pomoću licitarskih kalupa (štehera) koji su također ručne izrade. Zanimljivo je što je izrada licitara tajna, a recept je poznat uskom krugu obitelji medičara.
A valjalo je i zasukati rukave!














