Home Sve Medni dan u 1. razredu

Medni dan u 1. razredu

Naši su prvašići obilježili   „Školski medni dan” povodom Dana sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara. U goste nam je došao pčelar Andrija iz OPG-a Stričak. Podijelio je svoje iskustvo proizvodnje meda s učenicima. Pokazao  je učenicima pčelarsko odijelo, košnice, saće, vosak, propolis i slike pčelica.

          Pčelar nam je ispričao  poučnu i zanimljivu Priču sa cvjetne livade.      Naučili smo da ti mali  žuto-crni kukci imaju svoju obitelj. Matica je majka svim pčelama u kućici – košnici. Najviše je pčela koje rade sve poslove. To su pčelice radilice. One malobrojne,  su mužjaci (trutovi).  Postoje pčele stražarice, kućne pčele koje čiste saće, hraniteljice…

Pčele vole livade pune cvijeća. Skupljaju sok sa cvijeta koji se zove nektar. Kad skupe dovoljno nektara, nose ga u svoju košnicu. Tada nektar postaje med. U košnici se nalaze male posude u koje pčele skupljaju med. Te se posudice zovu saće. Pčelar vadi saće iz košnica i vrca med u teglice. Jedna pčelica tijekom svog života proizvede jednu malu žličicu meda. Svaka pčelica živi  oko 35 dana  i može letjeti brzinom  od 40 km/h.  Svojim krilima pčele  zimi griju košnicu, a u ljeti je hlade.

Pčele lete slobodno livadom i znaju se vratiti u svoju košnicu tako što prepoznaju specifičan mirisu svoje matice.

Saznali smo da pčele razlikuju samo žutu, plavu i bijelu boju, te da  nikad ne napadaju ljude osim ako osjete opasnost.

Med je dobar za zdravlje jer je prirodni šećer, izvor je energije. Ima ljekovita svojstva jer jača imunitet, pomaže kod kašalja, poboljšava pamćenje,  liječi rane…

           Zasladili smo se medom kojeg je donio pčelar i obukli smo pčelarska odijela. Dobili smo paketiće s Medom hrvatskih pčelinjaka, edukativnom slikovnicom i letkom. Puno smo novoga naučili  i sigurni smo da će od sada med biti naša svakodnevna slastica.

Share:

Related Post

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Skip to content